Hokutoryu Ju-Jutsu


Ajalugu ja areng



Ju-Jutsu, mis tähendab “õrn kunst”, on võitlusstiilide süsteem, kus kasvult väiksem inimene võib võita endast füüsiliselt suuremat inimest. Termin “õrn kunst” ei tähenda veel, et ju-jutsu oleks pehme, leebe ja õrn võitlusstiil.

Termin “õrn kunst” on tegelikult põhimõtete ja tehnikate kirjeldus, mis on põhialuseks võitlusstiilile. Veel täpsem tõlge Ju-Jutsule oleks “paindlik võitlusstiil”. Väiksem inimene ei saa toetuda oma jõule ja tugevusele võitmaks kedagi endast suuremat ja tugevamat. Selleks, et võitluses võitu saavutada, peab väiksem inimene oma vastase tugevuse ja liikumise kasutama tema enda vastu. Kui vastane tõukab, siis kaitsja tõmbab. Kui vastane tõmbab, siis kaitsja tõukab.

Maailma Ju-Jutsu Liidu peakorter asub Inglismaal Londonis: WJJF (World Ju-Jutsu Federation). See on omamoodi seaduspärane, sest Euroopa maadest oli just Inglismaa, kus esimesena hakati selle võitluskunstiga tegelema. Vanas-Maailmas oli just ju-jutsu pikka aega sõjaväe ja eriüksuste väljaõppe programmis.

Eestisse jõudis ju-jutsu 1993. aastal, mil Auvo Niiniketo (10.dan), keda peetakse ka kaasaegse Hokytoryu ju-jutsu loojaks, viis Eestis läbi esimesed enesekaitse kursused politseinikele, turvameestele ja tavakodanikele.
Esimene eestikeelne raamat ju-jutsust ilmus 1927. aastal politseiabikomissari Heinrich Tann'i poolt.

Kaasaegses ju-jutsu õppe- ja treeningprogrammi kuuluvad kukkumistehnikad, judo-heited, valuvõtted, aikido liikumised, kick-boxing ja karate tõrjetehnikad. Eelnimetatutele lisaks aga ka noa, püstoli ja kumminuia kaitsetehnikad.



Dan nimekiri

Hokutoryu ju-jutsu looja Auvo Niiniketo 10.dan, ”Soome ju-jutsu isa” on harrastanud võitluskunste peaaegu kogu oma eluajal. Võitlejakarjäär algas poksiga klubis Helsingin Voimailija kui Niiniketo oli 8-aastane. Tema parimad poksisaavutused on noorte Soome meistritiitel kaalukategoorias 75 kg, aastast 1972 ja samuti meistriliiga SM-pronks (Soome meistrivõistlused) aastast 1974.

Ju-jutsuga tutvus Niiniketo esimest korda Rootsis, Stockholmis, kus ta käis poksimas. Aktiivse poksikarjääri lõppedes hakkas Niiniketo tegelema karatega, milles saavutas Soome raskekaalu meistritiitli aastal 1979.
Oma esimesed ju-jutsu vööeksamid kuni sinise vööni sooritas Niiniketo Rootsis. Aastal 1977 alustas Niiniketo ju-jutsu gruppide moodustamise ja treeningute läbiviimisega klubis Helsingin Voimailija.

Aastal 1978 Kohtus Niiniketo inglaste Richard Morris-e ja Robert Clark-iga, millest sai alguse tänasegi seisuga jätkuv viljakas koostöö.
Esimese dani omistasid Niiniketo-le Clark ja Morris aastal 1979.

9.dan koos aunimetusega Soke omistati Niiniketo-le 4. novembril, 2007 a. Richard Morris 10.dan poolt.
Niiniketo sai kõrgeima 10.dan 08.03.2014.

Niiniketo tõi kickboxingu Soome 1980 aastal. Ta alustas järjepidevate treeningute läbiviimist ning samuti koostas koondise. Tänasel päeval esindab Niiniketo Soomet kickboxingu maailmaorganisatsioonis WAKO. Kickboxingus on Niiniketo saavutanud vöötaseme 6.dan.

Hokutoryu ju-jutsu on Niiniketo nägemuses võitlussüsteem, millest igaüks võib leida ja omandada oma osa: ala pakub mitmekülgset ja väljakutseid esitavat harrastust nii päris algajatele kui ka arenenumatele tegelejatele.

Hokutoryu ju-jutsu pakub realistlikku ja tegusat jõukasutusmeetodit turvameestele, politseile ja sõjaväelastele.
Hokutoryu ju-jutsu alustalad on tugev põhitehnika ja toimivad tehnikakombinatsioonid. Treeningud on algusest peale küllalt füüsilise iseloomuga ja kõrgemate vööastmete puhul lisandub ka täiskontakt kumite. ”Kõrge vööastme saavutanud, kuid tegelikkuses nõrk õpilane seab halba valgusesse lisaks oma õpetajale ja treenerile ka vööastme omistaja, oma klubi, stiilisuuna ja võitluskunsti kui sellise”.




Timo Hirvonen 8.dan alustas ju-jutsu treenimist Auvo Niiniketo juhendamisel klubi Helsingin Voimailija poksisaalis aastal 1977. Hirvonen sooritas Niiniketo esimese õpilasena 1.dani 1983. aastal. Eksami võtsid vastu ja vööastme omistasid Richard Morris (tol ajal 7.dan), Bryan Cheek (tol ajal 5.dan), Alain Sailly (tol ajal 4.dan) ning Auvo Niiniketo (tol ajal 2 dan).


Järgnevad dan – astmed sooritas Hirvonen alljärgnevalt: 2.dan 1986, 3.dan 1990, 4.dan 1996 ja 5.dan 2000. 6.dan omistati Hirvonen-le Maailma Ju-jutsu Liidu heakskiidul novembris 2005. Vöödiplomile on alla kirjutanud muuhulgas Soke Morris 10.dan, Soke Yasumoto 10.dan ja Auvo Niiniketo 9.dan. Koos 6. dan vööastmega omistati Hirvonen-le ka aunimetus Shihan. 7.dan omistati Hirvonen-le novembris 2008. Hokutoryu ju-jutsu laiaulatusliku arendamise eest maailmas pälvis Hirvonen maailma ju-jutsuliidu heakskiidul 2013. aastal 8.dani ja 2014. aastal aunimetuse Hansi. Vöödiplomile on allkirjutanud mitmete erinevate stiilide pead, näiteks soked R.Morris, V.Schmidt, G.SBertoletti ja A.Niiniketo.


Hirvonen on olnud Helsingin Ju-jutsuklubi liige selle asutamisest saati, 1978. aastast alates.
Lisaks on Hirvonen treeninud ja juhendanud klubi Turun Ju-Jutsuseura aastatel 1988 – 1992 ja 1997 – 1999.
Hirvonen on pidanud nädalalõpulaagreid Soome eri piirkondades ning samuti olnud juhendaja kõigis riiklikes laagrites. Lisaks on ta õpetanud Hokutoryu ju-jutsut erinevatele sõjaväe- ja politsei ning muudele ametiasutuste rühmadele.


Auvo Niiniketo raamatus ”Ju-jutsu, itsepuolustuksen perusta” võib Hirvonen-i näha ukena.

Hirvonen on tegutsenud Ju-jutsu võistluste kohtunikuna SM- ja Finnish Open võistlustel 1990-aastatel.

Hirvonen on käinud palju koos Auvo Niiniketo-ga mujal maailmas nii treenimas kui ka juhendamas. Enim on Hirvonen endasõnul saanud mõjutusi välismaailmast just inglastelt, rootslastel, prantslastelt ja sakslastelt. Parimaks õpetajaks ja ”õpetaja-eeskujuks” nimetab Hirvonen siiski Auvo Niiniketo-t. Samuti, pikaaegne ju-jutsu alane koostöö ja –treenimine Risto ”Kuuno” Väntär-ga on aastate jooksul olnud väga oluliseks teguriks ja mõjutajaks oskuste lisandumisel.

Hirvonen-i arvates on Hokutoryu ju-jutsu parimaks omaduseks selle mitmekülgsus, sirgjoonelisus, realistlikkus. Traditsioone ning vana samuraihinge ja -distsipliini ei tohi unustada, kuid tehnikad ja õpetusmeetodid peavad olema siiski tänapäevastele vajadustele vastavad. Siinkohal eristubki Hokutoryu ju-jutsu ehk enim traditsioonilistest stiilisuundadest ja võitluskunstidest.

Juhendamisel paneb Hirvonen enim rõhku põhitehnikate omandamisele, liikumise ja tõrjetehnikate tähendusele ning samuti kogu keha raskuse ja jõu ärakasutamisele erinevate tehnikate puhul.





Risto Väntär 8.dan alustas ju-jutsu treenimist Auvo Niiniketo juhendamisel Helsingi Ju-Jutsuklubis 1978. aastal. Väntär oli varem tegelenud karatega Wadokan-is aastatel 1971 – 1977. Karates saavutas Väntär rohelise vöö taseme.
Esimese dani ju-jutsus sooritas Väntär aastal 1984 Londonis. Vöö omistasid Richard Morris, Ted Parker ja Auvo Niiniketo.
Järgnevad dan – astmed sooritas Väntär alljärgnevalt: 2.dan aastal 1987, 3.dan aastal 1990, 4.dan aastal 1996 ja 5.dan aastal 2000. 6.dan omistati Väntär-le Maailma Ju-jutsu Liidu heakskiidul novembris 2005. Vöödiplomile on alla kirjutanud muuhulgas Soke Morris 10.dan, Soke Yasumoto 10.dan ja Auvo Niiniketo 9.dan. Koos 6. dan vööastmega omistati Väntär-le ka aunimetus Shihan. 7.dan omistati Väntär-le novembris 2008. Hokutoryu ju-jutsu laiaulatusliku arendamise eest maailmas pälvis Hirvonen maailma ju-jutsuliidu heakskiidul 2013. aastal 8.dani ja 2014. aastal aunimetuse Hansi. Vöödiplomile on allkirjutanud mitmete erinevate stiilide pead, näiteks soked R.Morris, V.Schmidt, G.SBertoletti ja A.Niiniketo.


Kickboxingu treenimisega alustas Vänär koheselt kui ala Auvo Niiniketo abiga 1980-aastate alguses Soome jõudis. Kickboxingus saavutas Väntär 1. dan vöötaseme aastal 1986.

Väntär on käinud palju koos Auvo Niiniketo-ga mujal maailmas nii treenimas kui ka juhendamas. Oma parimaks juhendajaks ja õpetajaks peab Väntär kõigele vaatamata Auvo Niiniketo-t. Seega võib peamiselt Niiniketo teeneks pidada Väntär-i suuri sparringu ja löögitehnikaalaseid teadmisi ja oskusi.
Väntär on olnud kogu oma karjääri ajal Helsingin Ju-Jutsuklubi liige. Lisaks on Väntär juhtinud ja juhendanud Vantaa Ju-jutsu klubi 1989. aastast alates.
Kodumaal on Väntär üks enim nõutud ja hinnatud nädalalõpulaagrite juhendaja ja vedaja. Väntär tegutseb ka üleriiklikes laagrites ühe peainstruktorina. Väntär õpetab Hokutoryu ju-jutsut ka nii tavatreenijatele kui ka sõjaväe- ja politsei ning muudele ametiasutuste rühmadele.
Ju-jutsu kohtunikuna on Väntär tegutsenud SM- ja Finnish Open turniiridel aastatel 1992 – 1996. Kickboxingu kohtunikuna on Väntär tegutsenud kogu 1980 ja 2000 vahelise aja; tal on rahvusvaheline kohtuniku litsents.
Väntär-i arvates on Hokutoryu ju-jutsu äärmiselt toimiv, tõeline võitlus. Oma õpetustes rõhutab Väntär põhitehnikate ja õige suhtumise tähtsust: ”Parem osata ühte asja väga hästi kui kummet asja kehvasti!”


7. dan
Tenhunen Kimmo


Eesti Dan nimekiri:

5.dan

Ambros Andrei
Kabrits Jaak
Kunart Hannes

2. dan

Noormets Eric
Orgusaar Raivo
Raudsik Ranno

1. dan

Kopli Arho
Kotka Jan
Kunart Triin
Linnupõld Martin
Põllupüü Toomas
Raudsepp Tiit
Rosin Mart
Uhtjärv Peeter
Üürike Margus